توصیه های محیط زیست در محرم و صفر به عزاداران حسینی(ع)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

توجه به محیط زیست از مصادیق حفظ ارزشهای الهی است

 

«برای حفظ سلامت خود و محیط زیست استفاده از ظروف یکبار مصرف را در ایام محرم الحرام حسینی کاهش دهیم»

توجه به محیط زیست از مصادیق حفظ ارزشهای الهی است و در این راستا لازم است عزاداران محترم و مدیران هیئات مذهبی در برنامه ریزی ها ی خود توجه داشته باشند که در درجه اول از تولید پسماند و استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف حد المقدور خودداری کنند.

و دوم عنایت فرمایند که نذر و نذورات عزاداران سبب تولید زباله بیشتر و زحمت برای پاکبانان که از زحمت کش ترین افراد جامعه هستند و آلودگی محیط زیست نشود.
برای حفظ سلامت خود و محیط زیست استفاده از ظروف یکبار مصرف را در ایام محرم الحرام حسینی کاهش دهیم

در ایام محرم بدلیل توزیع نذورات، مصرف لیوان ها و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در مساجد، تکیه ها و اماکن مذهبی ، بسیار زیاد شده و این موضوع ،پیامدهای منفی بسیاری به جای خواهد گذاشت.

مصرف پلاستیک های نفتی و پراکنده سازی آن درسطح شهر،علاوه بر آنکه چهره شهر را نازیبا و مخدوش می سازد ،مخاطرات محیط زیستی و اثرات متعدد سوء برسلامت انسان ها می گذارد.

اکثر پلاستیک های معمول در بازار از فرآورده های نفتی و ذغال سنگ تولید شده و غیر قابل بازگشت به محیط هستند والبته بازیافت پلاستیک مشکل و سوزاندن آن نیز زیان‌هایی در پی دارد.

بازيافت‌كردن پلاستيك گران‌قيمت و وقت‌گير است و هنگامي كه پلاستيك متلاشي و دوباره قالب‌گيري مي‌شود، كيفيت آن به شدت كاهش پيدا مي‌كند و هنگامی که پلاستیک های ساخته شده از نفت خام سوزانده می شوند، دی اکسید کربن موجود در نفت خام را به هوا آزاد می کنند که منجر به گرمایش زمین می شود.

انباشته شدن پلاستیک ها در طبیعت و سواحل منجر به نازیبایی وناراحتی بازدید کنندگان و تخریب محیط زیست و کاهش درامد اقتصادی منطقه می شود.

افزون بر اثرات مخرب در حوزه محیط زیست، پلاستیک ها اغلب دارای تعدادی افزودنی سمی هستند و بدلیل اینکه مواد شیمیایی هم چون فتالات ها (phthalates) برای انعطاف مصرف پلاستیکها ، اغلب به آن ها اضافه می شود ، در تماس با غذا براحتی به بدن راه یافته که در نتیجه باعث ایجاد عوارضی می شود که در راس آنها سرطان و ناهنجاری های عدیده و غیر قابل جبرانی درسیستم ایمنی بدن قرار دارد.